تبلیغات
وبلاگ شخصی توفیق بیتوشی - یك تابستان كتاب خوانی

تازه ها : ظرفیت شعر ایرانی جهانی نیست . . .
نویسنده :توفیق بیتوشی
تاریخ:جمعه 26 خرداد 1391-07:29 ق.ظ

یك تابستان كتاب خوانی


یک تابستان کتاب‌خوانی

یک تابستان کتاب‌خوانی

اسدالله امرایی: فواد نظیری گزیده‌ای از شعرهای فدریکو گارسیا لورکا، شاعر و نمایشنامه‌نویس اسپانیایی را ترجمه و در «غوطه خاطرات، در چشمه خیال» گردآورده که نشر ثالث منتشر کرده است.


نظیری در این کتاب مروری بر کل آثار لورکا کرده و شعرهای شاخص او را آورده است اما به احترام احمد شاملو شعرهایی را که او ترجمه کرده در این مجموعه نیاورده است. نظیری در مقدمه این کتاب با توضیحی درباره علت ترجمه شعرهای لورکا، بر زندگی و آثار این شاعر و نویسنده فقید اسپانیایی هم مروری دارد. از نظیری پیش‌تر «روزنه‌های خزانی» را خوانده‌ایم که مجموعه شعرهای خودش است. سمندر، مجموعه شعرهای اکتاویو پاز شاعر و نویسنده مکزیکی برنده جایزه نوبل ادبیات و سنگ‌های آسمانی و بانوی اقیانوس و صد غزل عاشقانه پابلو نرودا، شب زنبیل سیاهی است، در توفان گل سرخ هم از دیگر آثار ایشان است.
«
سرزمین نوچ» رمان کیوان ارزاقی به داستان ایرانیان مهاجر پرداخته و موضوع زندگی آنها را در آمریکا دستمایه داستان رمان قرار داده است. نویسنده این رمان که خود از ایرانیان مهاجر به آمریکا به شمار می‌رود در این رمان شرحی از مهاجرت و زندگی آرش و صنم، زوج ایرانی به آمریکا ارائه می‌دهد که شامل داستانی غیرمنتظره به همراه شادی‌ها و تلخکامی‌های فراوان برای آنهاست. از ارزاقی تا به حال مطلب نخوانده بودم. نویسنده این رمان همچنین عنوان داشته است که با توجه به حضور و زندگی خود در آمریکا و مشاهده وضعیت زندگی ایرانیان مهاجر در این کشور طی مدت دوسال توانسته است فضایی واقعی را در این زمینه مهاجرت در داستان خود ترسیم کند.« عماد را نگاه می‌کنم. خودش می‌فهمد که متوجه موضوع نشدم. عینک را از روی صورتش برمی‌دارد. عینک، گوشه دماغش ردی انداخته. صورتش عرق کرده. چشم‌هاش را می‌مالد. سرخ شده است. دوباره عینک را می‌گذارد روی صورتش. مثل پسربچه‌ای که در مدرسه کار بدی کرده یا پول نان را در کوچه گم کرده، نگاهش را می‌دزدد. من و منی می‌کند و می‌گوید: خب چی کار کنم به هر دری که زدم نشد این گرین کارت لامصب را بگیرم. مجبور شدم...»
«
کاج‌های مورب» علی چنگیزی از سری جهان تازه‌ داستان نشرچشمه منتشر شده است. چال یخچال، خوش‌تیپ، معبدی در باغ، گربه در زیرزمین، روبه‌غرب و مرمت عناوین این داستان‌ها هستند. از این نویسنده پیش‌تر پنجاه درجه بالای صفر هم در همین نشر منتشر شده بود. «اصلا همین پسره من رو به این فکر انداخت که برم و زنم رو پیدا کنم. روز اول که پسره‌رو دیدم نشسته بود جلوِ نونوایی شاطرعلی. خودم هم نشسته بودم جلو همون نونوایی و نون می‌خوردم و می‌دیدم چطور یارو شاطره نعمت‌ خدا رو می‌چپونه توی پلاستیک زباله و می‌ذاره کنار خیابون. پسره هم همین‌جور نشسته بود رو جدول و یه نون گذاشته بود رو پاهاش، اما از نونه نمی‌خورد. به پسره گفتم: «نگاه کن چطور نعمت خدا رو حروم می‌کنن. مردم حالی‌شون نیست چه گنجی دوروبرشونه. اسمش رو گذاشته‌ن آشغال، اما از طلا هم بیشتر می‌ارزه.» بعد به پسره گفتم: «آشغال گنجه، پسر.»» مجموعه داستان «روایت‌های من» نوشته حسین شکر‌بیگی در نشر آموت منتشر شد. من و موسی، بیا بازی، مرد، تسلیم‌ناپذیر، آن روز، لطیف، انتقام و دیکتاتور ازجمله داستان‌های مجموعه است «جنگ را کشانده بودیم به کوچه. صدای بنگ‌بنگ، کیوکیوی ما کوچه را پر کرده بود. موسا با آن اسلحه خنده‌دارش، هیجانی از خودش نشان می‌داد که نگو و نپرس. توی این هیر و ویر، پسر کوچیکه‌ آقارحمان هم پرید توی بازی ما و گفت: «من هم بازی!» و زود پشت دیواری قایم شد. موسا داد زد علی توی تیم ماست. من هم که علی را داخل آدم حساب نمی‌کردم، قبول کردم. پیش خودم مجسم کردم علی با آن سن کم و جثه‌ نحیف، چطور می‌تواند جلو ما درآید. دو سه دقیقه نگذشته بود که حامد، علی را کشت و او سوخت و » کیو کیو بنگ بنگ مرا یاد هفت‌تیرهای چوبی زنده‌یاد شاپور قریب انداخت. چه حالی کرده بودیم با این فیلم. 
احمد پوری مجموعه‌ شعر «گورخر در قفس» میچیو مادو شاعر ژاپنی را ترجمه کرده که نشر امرود ناشر آن است. از پوری پیش‌تر «هوا را از من بگیر، خنده‌ات را نه» ترجمه شعر‌های عاشقانه پابلو نرودا و «در بندر آبی چشمانت» گزینه‌ شعر‌های عاشقانه نزار قبانی منتشر شده بود به اضافه «راستی چرا؟» از پابلو نرودا، «تو را دوست دارم چون نان و نمک» گزینه شعرهای عاشقانه و «دنیا را گشتم بدون تو» از ناظم حکمت، «تو خواب عشق می‌بینی، من خواب استخوان» از اورهان ولی، از دیگر آثاری است که تاکنون به قلم احمد پوری ترجمه و منتشر شده است.
ایام تابستان در راه است و شاید روزهای طولانی فرصتی باشد برای انس بیشتر با کتاب. عده‌ای به صرافت ‌افتاده‌اند تا کتاب‌فروشی‌هایی باز کنند. یکی از این کتاب‌فروشی‌ها کتاب‌فروشی مثلث است در دربند؛ کتاب‌فروشی کوچک و جمع و جوری‌ است و از انواع و اقسام شیوه‌های تبلیغ و فروش هم غافل هم نیست. امیدواریم چرخش بچرخد. روزهای جمعه از ساعت چهار بعدازظهر به بعد باز است و برنامه‌های کتابخوانی و نمایشنامه‌خوانی هم دارد. یک کتاب‌فروشی‌ دیگر هم کتاب‌فروشی داستان است. حسن این کتاب‌فروشی‌های جدید این است که در کنار روش‌های مدرن و به روز تبلیغ و فروش از کتاب‌فروش‌های خوش ذوق و کتابشناس هم استفاده می‌کنند که خود غنیمتی ا‌ست. آقای فرهاد خسروی از کتاب‌فروش‌های قدیمی و خوش‌برخورد در کتاب‌فروشی داستان با دوستان همکاری می‌کنند. کتاب‌فروشی داستان در خیابان پاسداران بالاتر از خیابان دولت روبه‌روی پمپ بنزین است. کتاب‌فروشی شمس هم در خیابان شهید موسیوند نزدیک دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه آزاد اسلامی است بالاتر از قیطریه؛ کتاب‌فروشی دنج و بزرگی‌است که جا برای بازی و نقاشی بچه‌ها و احیانا نشستن در خنکای محیط را هم دارد. آرش نقیبیان از همکاران این کتاب‌فروشی است. کتاب‌فروشی‌های نیک و جیحون و افق هم در خیابان انقلاب روزهای جمعه و تعطیل باز هستند. در راسته کتاب‌فروشی‌های خیابان کریم‌خان زند هم کتاب‌فروشی رود روش جالبی برای فروش کتاب دارد؛ کتاب‌های قفسه‌ها را براساس نشر تقسیم‌بندی کرده، دو طبقه است. فروشگاه افرا هم یکی دو سالی‌ است در حوزه‌های گوناگون ازجمله ادبیات کودکان و نوجوانان فعالیت دارد. این کتاب‌فروشی علاوه‌بر فروش معمولی به صورت اینترنتی و تلفنی هم سفارش کتاب می‌پذیرد و با پیک یا پست سفارشی کتاب مورد نظر خریدار را می‌فرستد. افرا کتاب در خیابان ولیعصر روبه‌روی پارک ملت در برج ملت است. کتاب‌فروشی کارنامه هم در بلوار امام خمینی(ره) در انتهای لواسان تنها کتاب‌فروشی لواسان است و معمولا تا ساعت ۱۱ شب باز است. فضای دنج ومناسبی دارد که بعد از یک تمدد اعصاب روزانه در طبیعت می‌چسبد. مدیریت کتاب‌فروشی با خانم نگار اسکندرفر است و خانم سیما سعیدی هم از همکاران ایشان. کتاب‌فروشی کارنامه هم جمعه باز است. پیشنهاد می‌کنم خوانندگان عزیز نشانی کتاب‌فروشی‌های محل خود را برایم بفرستند و ویژگی‌های آن را بگویند.

(یك تابستان كتاب خوانی،اسدالله امرایی،منبع:فرهیختگان)


Check PageRank